Hüma

HÜMA…..?

Hüma kuşu; kökeni eski Türklere kadar dayanan, cennet kuşu olarak da adlandırılan efsanevi bir kuştur. İnanışa göre, dinlenmeden çok yükseklerden uçan, asla yere konmayan, hayranlık derecesinde güzelliğe sahip efsanevi bir varlıktır. Bazı araştırmalarda Hüma kuşu için, ‘kuşların en şereflisi’ tabiri kullanılmıştır.

Bu kuşu yakalamak imkânsızmış. Ancak, bir an için bile olsa Hüma Kuş’unu ya da hiç olmazsa gölgesini görebilmek bile kişinin bütün hayatı mutlu mesut geçirmesini sağlarmış. Hatta başka bir rivayete göre eskiden bir hükümdar öldüğünde halk bir meydan da toplanır ve beklermiş, Hüma Kuşu kimin başına konarsa ya da gölgesi kimin üzerine düşerse o kişinin hükümdar olacağına inanılırmış.

Hüma kuşunun Türk kültüründeki siyaset, devlet, inanç yönündeki etkilerinin yanı sıra, Türk edebiyatı da Hüma kuşu figürüne sık sık rastlanmıştır hatta duygu yüklü bizim de çok sevdiğimiz ‘Hüma Kuşu Yükseklerden Seslenir’ isimli bir halk türküsü vardır.

Bereketi ve gücü temsil eden bu kuşun ismini, tüm kutsal kitaplarda bolluğun, kutsallığın, adaletin, sağlığın, zaferin, refahın, bilgeliğin, aklın ve arınmanın sembolü olan zeytin ağacının meyvelerine verdik.

HÜMA ZEYTİN VE ZEYTİNYAĞI

1985 yılından itibaren AKSU TİC. KOLL. ŞTİ. olarak yürüttüğümüz ticari faaliyetlerde gıda sektöründe markalaşıp butik ürün anlayışıyla doğal ve kaliteli ürünleri size sunuyoruz.

Şirket Profili

AKSU TİC. KOLL. ŞTİ.

Banka Hesabımız

Hasan Hüseyin Çetlenbik
Denizbank – TR20 0013 4000 0122 8135 7000 01

 

    Sepet